جزییات دیدار نمایندگان کانون های صنفی فرهنگیان(شورای مرکزی)با سرپرست وزارت آموزش و پرورش - دکتر فانی

محمود بهشتی لنگرودی(سخنگوی کانون صنفی معلمان)
در گفتگو با خبرگزاری کار ایران- ایلنا:
  


چکیده:‌ «نمایندگان ۸ تشکل صنفی معلمان کشور از استان‌های اصفهان، خراسان، کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی(تبریز)، گیلان،فارس(شیراز) و تهران، با آقای فانی جلسه داشتند و مطالبات صنفی شان را با وی در میان گذاشتند.»

یک فعال صنفی معلمان از جلسه جمعی از نمایندگان تشکل صنفی معلمان کشور با «علی اصغر فانی» سرپرست و وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

«محمود بهشتی لنگرودی» در این باره به ایلنا گفت: نمایندگان ۸ تشکل صنفی معلمان کشور از استان‌های اصفهان، خراسان، کرمانشاه، همدان،آذربایجان شرقی(تبریز)، گیلان،فارس(شیراز)و تهران، روز پنج شنبه ۱۸ مهر ماه با آقای فانی جلسه داشتند و مطالبات صنفی شان را با وی در میان گذاشتند.

وی ادامه داد: در ابتدای این جلسه، صحبت‌هایی در رابطه با محدودیت‌ها و فشار‌ها بر معلمان طی ۸ سال گذشته و لزوم تغییر دیدگاه نهادهای نظارتی نسبت به فعالیت‌های صنفی معلمان مطرح شد.

این فعال صنفی معلمان افزود: استفاده از مدیران لایق و کارآمد بدون توجه به فشار نهادهای غیر مسئول، تلاش برای باز شدن فضای نقد و گفتگو، احیای قانون انتخابی شدن مدیران مدارس جهت نهادینه کردن جامعه مدنی، ایجاد فرصت در فضای مجازی برای ارتباط مستقیم معلمان با وزیر آموزش و پرورش، دور کردن آموزش و پرورش از نفوذ جریان‌های مختلف سیاسی، ایجاد مجلس و خبرگزاری فرهنگیان و ایجاد بستر مناسب جهت انتشار نشریه مستقل فرهنگیان بخشی از مطالبات صنفی معلمان از آقای فانی بود.

وی تصریح کرد: همچنین تلاش برای آزادی فعالان صنفی معلمان و رفع مشکلات قضایی معلمانی که به دلیل فعالیت صنفی پرونده‌های مفتوح دارند، معرفی مشاور در امور تشکل‌های صنفی،  دیدار نمایندگان تشکل‌های صنفی معلمان با وزرای اطلاعات و کشور، ایجاد شرایط مناسب جهت نظارت معلمان بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان، لغو احکام بعضا ناعادلانه هیات‌ تخلفات اداری با توجه به اینکه این مورد کاملا از اختیارات وزیر آموزش و پرورش محسوب می‌شود و حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی در شورای آموزشی آموزش و پرورش مناطق و استان‌ها از دیگر مطالباتی بود که از سوی نمایندگان تشکل صنفی معلمان کشور مطرح شد.

به گفتهٔ بهشتی لنگرودی، پاسخ‌های سرپرست وزارت آموزش و پرورش به مطالبات صنفی نمایندگان تشکل های صنفی معلمان کشور به ترتیب زیر بوده است:

* سرپرست و وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم استفاده از مدیران لایق و کارآمد و ایجاد فضای نقد و گفتگو از انجام مقدمات احیای قانون انتخابی شدن مدیران مدارس خبر داد.

* آقای فانی در رابطه با ایجاد فرصت در فضای مجازی برای ارتباط مستقیم معلمان با وزیر آموزش و پرورش با مدیر کل دفتر وزارتی هماهنگی‌های لازم را انجام داد.

* وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از فعالیت و نفوذ جریان‌ها سیاسی در آموزش و پرورش گفت با وزیر اطلاعات صحبت کرده و وی در رابطه با پرونده‌های مفتوح معلمان قول مساعد داده است.

*سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای ملاقات میان نمایندگان تشکل‌های صنفی معلمان و وزاری اطلاعات و کشور به منظور رفع سوء تفاهم‌ها تلاش می‌کند، تصریح کرد برای لغو احکام بعضا ناعادلانه هیات تخلفات اداری، نماینده‌ای را مشخص کرده استتا معلمان به وی مراجعه کنند.