گزارش اختصاصی «اعتماد»
از سرنوشت آموزگارانی كه در 8 سال گذشته با فشار های مختلفی روبه رو شدند

روزنامه اعتماد ص 13 ، 16 / 10 / 92

از صحبت های علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش مبنی بر پیگیری پرونده معلمان اخراجی و تبعیدی بیش از یك ماه می گذرد، دبیرخانه كانون های صنفی معلمان هم نزدیك به 45 روز پیش، پرونده 22 معلم اخراجی، تبعیدی و زندانی را به معاونت حقوقی آموزش و پرورش فرستاد. آموزش و پرورش همچنان می گوید در حال پیگیری است، اما هنوز هیچ حكمی متوقف یا برگشت داده نشده است .
( ا.ع )به «اعتماد» می گوید: تاكنون پرونده 22 نفر از معلمان را با توجه به اهمیت و اولویت رسیدگی به احكام شان، به معاونت حقوقی آموزش و پرورش فرستادیم اما تاكنون اقدامی در جهت توقف احكام و رسیدگی به پرونده ها از سوی آموزش و پرورش صورت نگرفته و هرچه گفته شده بیشتر جنبه وعده و وعید داشته است. به گفته او آخرین پاسخ معاونت حقوقی آموزش و پرورش این بوده كه پرونده ها برای رسیدگی به هیات عالی نظارت رفته است.  (ادامه مطلب را ببینید)
از آن طرف ناصری زنجانی معاون حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش هم به صراحت تاكید دارد آموزش و پرورش چندان اختیاری در این زمینه ندارد و برگشت احكام از اختیارات قوه قضاییه است. ناصری زنجانی در گفت وگو با «اعتماد» درباره پیگیری پرونده معلمان اخراجی و تبعیدی می گوید: ما این درخواست را طی نامه یی با امضای وزیر آموزش و پرورش به قوه قضاییه فرستادیم و گفتیم در هر صورت در آن سال ها حوادثی اتفاق افتاده و این افراد حكم گرفتند اما الان خانواده های این افراد متضرر شدند. به گفته او آموزش و پرورش از رییس قوه قضاییه خواسته با اختیاراتی كه دارند این افراد را مورد عفو قرار دهند. اما بقیه ماجرا از اختیارات این قوه است و به وضعیت پرونده ها بستگی دارد. در حال حاضر آموزش و پرورش اسامی افرادی كه دادگاهی هستند را به قوه قضاییه داده و پرونده سایر كسانی كه به هیات عالی نظارتی مربوط می شود را به این هیات فرستاده است.
    آموزش و پرورش می گوید اگر رای صادره از سوی این دو نهاد نقض شد ما وارد كار می شویم و پیش از آن هیچ اقدامی نمی توانیم انجام دهیم. اما 22 نفر معلمی كه در حال حاضر پرونده های شان به هیات عالی نظارت رفته است، معلمانی هستند كه طی سال های گذشته با احكامی همچون زندان، تبعید یا تغییر محل جغرافیایی خدمت، و... رو به رو بودند. بیشتر این معلمان طی سال های85 و در اعتراض به اجرا نشدن قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب مجلس از سوی دولت و تحصن مقابل مجلس حكم گرفتند.
    علاوه بر این 22 نفر تعدادی دیگر از معلمان با احكامی همچون بازنشستگی اجباری، انفصال از خدمت، كسر از حقوق و... طی سال های گذشته رو به رو بودند كه به گفته دبیرخانه كانون صنفی معلمان در اولویت بعدی پیگیری از سوی كانون قرار دارند و هنوز پرونده های شان به دلیل اولویت پرونده معلمان تبعیدی و اخراجی به آموزش و پرورش فرستاده نشده است. این در حالی است كه تعداد این دسته معلمان خیلی بیشتر از 22 پرونده حاد فعلی است. علاوه برحوادث و اعتراضات صنفی سال، پرونده یكسری از این معلمان هم به اعتراضات بعد از انتخابات سال 88 برمی گردد. بیشتر این معلمان از اعضای كانون های صنفی سراسر كشور و اغلب از معلمان و دبیران با سابقه آموزش و پرورش هستند.
    
    مشكلات معلمان تبعیدی
    ن ب، یكی از معلمانی است كه پرونده او همچنان باز است. او فعال صنفی از استان چهار محال بختیاری و دبیر ادبیات فارسی است. در سال 87 حكم زندان او صادر شد و در سال 89 برای اجرای حكم راهی زندان شد. بعد از زندان از آموزش و پرورش اخراج می شود. بعد از آن نسبت به حكم صادره به اداره تجدید نظر آموزش و پرورش اعتراض می كند. نهایتا اداره تجدید نظر از او تعهد می گیرد و با این شرط كه هیچ گونه فعالیت صنفی نداشته باشد حكم اخراج او را تبدیل به 5 سال تغییر محل جغرافیایی خدمت یا همان تبعید به بروجرد لرستان می كند.
    این معلم به دلیل مشكلات یك سال اول به لرستان نمی رود اما بعد از آن مجبور می شود از چهار محال به لرستان مهاجرت كند. الان دو سالی می شود كه در آموزش و پرورش بروجرد مشغول است. او در گفت وگو با «اعتماد» از مشكلات دو سال تبعید به بروجرد می گوید: بعد از تبعید به بروجرد بیماری همسرم عود كرد. آب بروجرد املاح زیادی دارد و بیماری همسرم ناراحتی كلیه است.
    می گوید برای خودش فرقی نمی كند در كجا خدمت كند اما استرس و دوری از خانواده برای خانواده اش ایجاد ناراحتی كرده است. او به رویكرد فانی به پیگیری پرونده ها امیدوار است. اتهاماتش برای خود او نیز همچنان واضح نیست. قاضی پرونده تلویحا به او گفته برایش پاپوش درست كردند. 25 سال سابقه كار در آموزش و پرورش دارد.
    م ت، دبیر الهیات و اهل كرمانشاه است. 24 سال سابقه كار در آموزش و پرورش دارد. دو هفته بازداشت بوده و با وثیقه 50 میلیون تومانی آزاد شده است. از طرف هیات تخلفات آموزش و پرورش كرمانشاه حكم تبعید یك سال به خارج از استان گرفته است.
    به هیات تخلفات و دیوان عدالت اداری اعتراض كرده است. از طرف معاون حقوقی آموزش و پرورش هم قول هایی داده شده اما هنوز خبری نشده است.
    م الف، 27 سال سابقه كار در آموزش و پرورش خمینی شهر اصفهان دارد. به اتهام شركت در تجمعات غیرقانونی یعنی همان اعتراضات صنفی معلمان به اجرا نشدن قانون مدیریت خدمات كشوری و ترك محل كار محكوم شده است. از آن زمان به بعد او و خانواده اش چندان روزهای خوبی نداشتند. با وثیقه از زندان آزاده شده و حكم یك سال زندان تعلیقی دارد. سال 86 حكم بازنشستگی اجباری او با كسر از حقوق زده می شود. این معلم در اعتراض به این حكم سه سالی برای برقرار كردن حقوق بازنشستگی اش اقدام نمی كند و خانه نشین می شود اما بعد از سه سال و اجبار همكاران نهایتا خود را بازنشسته اجباری می كند.
    معلم دیگری از همدان در گفت وگو با «اعتماد» از مشكلات و حكم تبعیدش به كنگاور كرمانشاه می گوید. چون امید دارد همین روزها مشكلش حل شود تقاضا دارد اسمی از او نبریم. سال تحصیلی 90-89 با مدیر مدرسه مشكل پیدا می كند. می گوید مدیر مدرسه در ارزشیابی اعمال غرض می كند و برایش پرونده سازی كرده اند كه فلان روز سر كلاس فلان شعر را خوانده و در دفتر فلان حرف را زده است. به هیات رسیدگی به تخلفات شكایت می كند. حكم او از بهمن 91 به مدت دو سال اجرایی شده است. به دیوان عدالت اداری هم شكایت كرده است.
    مسیر رفت و برگشتش به محل تبعید 5/1 ساعت است. مسیری صعب العبور كه هر روز باید طی كند. جزو بازداشتی ها و اعتراضات صنفی معلمان در سال 85 است. به گفته خودش با دید كانونی بودن به او اتهام زدند.
    مدیر مدرسه كه او در آن تدریس می كرده درصد قبولی صفر مدرسه اش را به آموزش و پرورش گزارش نكرده و در پاسخ به اعتراض او در پرونده عنوان كرده «یك كانونی می خواهد به سیستم ضربه بزند و نقاط ضعف سیستم را برجسته كند.» همان مدیر مدرسه در حال حاضر ارتقا پیدا كرده و معاون اداره آموزش و پرورش شده است.
    
    اعتراضات صنفی معلمان در سال 85
    تحصن سال 85 معلمان كه منشا صدور بخش زیادی از احكام قضایی و اداری فعلی معلمان است به دعوت دو تشكل معلمان یعنی سازمان معلمان ایران و كانون صنفی معلمان صورت گرفت. بعد از این تجمع، بسیاری از معلمان محكوم شدند: تعدادی از سوی دادگاه های انقلاب حكم قضایی گرفتند و تعدادی هم از سوی آموزش و پرورش ممنوع التدریس، اخراج یا بازنشسته شدند.
    در آن زمان محمود فرشیدی، وزیر آموزش و پرورش بود، اگرچه دوران وزارت او در دولت نهم بیش از یك سال دوام نیاورد، اما همین یك سال بدترین خاطره ها را از او در ذهن معلمان باقی گذاشت. فرشیدی در آن زمان نه تنها در مقام دفاع از فرهنگیانی كه به دلیل اعتراض به مشكلات صنفی و معیشتی گرفتار احكام قضایی شده بودند، برنیامد بلكه خود با استناد با یكسری از اختیارات قانونی و بخشنامه یی آموزش و پرورش در آن زمان خود دست به صدور حكم برای معلمان زد. در آن زمان 220 معلم در هیات تخلفات صاحب پرونده شدند.
    موضوعی كه فرشیدی بعد از گذشت پنج سال همچنان از عملكرد خود دفاع می كند. او چندی پیش در گفت وگوی تلفنی با «اعتماد» در پاسخ به این سوال كه در دوره شما سكوت وزیر بود كه باعث شد برای نخستین بار اعتراض معلم ها نگاه امنیتی ‏بگیرد یا نه عوامل دیگری را موثر می دانید؟، این طور جواب می دهد: من مسوول امنیت خیابان كه ‏نیستم. یعنی اگر یكی از همكاران من حریم معلمی را شكست و وارد خیابان شد، من نمی توانم از او ‏حمایت كنم. من در آن زمان به رییس قوه قضاییه نامه نوشتم و تقاضای عفو و بخشودگی برای همكاران ‏دربندم كردم. ولی وقتی كار از حوزه مدرسه و آموزش و پرورش خارج شد و به خیابان رفت، مسوول ‏خیابان نیروهای انتظامی هستند. جایگاه معلم به ما اجازه نمی دهد برای پیگیری مطالبات مان حقوق دانش آموزان ‏را زیر پا بگذاریم و كلاس آنها را تعطیل كنیم یا حق جامعه را زیر پا بگذاریم و حریم جامعه را بشكنیم. من ‏معتقدم ما به عنوان معلم راهكارهای معقول خود را داریم. مطالبات معلمان باید به صورت قانونی ‏پیگیری شود.
    علی احمدی و حاجی بابایی نیز كه بعد از فرشیدی به آموزش و پرورش آمدند چندان تمایلی به باز كردن پرونده های معلمان نداشتند. در این مدت انجمن ها و كانون های صنفی معلمان به حالت تعطیل درآمده بود و تقریبا هیچ نهادی برای پیگیری خواسته های صنفی و قانونی معلمان از سوی خود آنها اجازه فعالیت نداشت.
    با تغییر دولت و آمدن علی اصغر فانی به آموزش و پرورش و دیدار او با تشكل های صنفی، معلمان و اعضای كانون های صنفی امیدوار شدند تا بعد از هفت سال بار دیگر پرونده معلمان محكوم شده در سال 85 و بعد از آن به جریان بیفتد. فانی قول پیگیری داد و معلمان معترض و نماینده های آنها در كانون های صنفی را به معاونت حقوقی وزارتخانه ارجاع داد. در حال حاضر امید معلمان به وزیری است كه از همان روزهای اول سعی كرد رابطه خوبی با كانون های صنفی برقرار كند.

 روزنامه اعتماد، شماره 2866 به تاریخ 16/10/92، صفحه 13 (جامعه)